Private Procare İkon

Private Procare

Sağlık Hizmetleri ve Danışmanlık

By Arda Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti. Markasıdır
Lokasyon İkon

Karademir İş Merkezi - Kayışdağı Cd. No:69 / 2 Küçükbakkalköy / Ataşehir, İstanbul, TR

Mali İşler Müdürlüğü

maliisler@privateprocare.com

Hemşirelik Hiz. Müdürlüğü

hhm@privateprocare.com

Pazarlama Müdürlüğü

pazarlama@privateprocare.com

İnsan Kaynakları Müdürlüğü

ik@privateprocare.com
Açık Ok
Biz Sizi Arayalım

Yardıma mı ihtiyacınız var? Biz sizi arayalım...

Kapat İkon
Menü İkon
Şifremi Unuttum

Diyabetin hayatınızı size zehir etmesine izin vermeyin !

Diyabete Genel Bakış

Diyabet metabolizma bozukluğudur - vücudumuzun büyüme ve enerji için sindirilen yiyecekleri kullanma biçimi. Diyabet, hormon insülini ile ilgili sorunları içeren bir dizi hastalıktır. Üç ana tip diyabet vardır: tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet. Normalde, pankreas (midenin arkasındaki bir organ) vücudunuzun ihtiyacı olan insülini salgılar ve yediğiniz yiyeceğin şekerini ve yağını kullanır. Diyabet, pankreas çok az veya hiç insülin üretmediğinde veya vücut insüline uygun şekilde tepki vermediğinde ortaya çıkabilir. Henüz, tedavi yoktur. Diyabet hastaları sağlıklı kalmak için hastalıklarını yönetmelidir. Diabetes mellitus (veya diyabet ) vücudunuzun gıdadaki enerjiyi kullanma yeteneğini etkileyen kronik, ömür boyu bir hastalıktır. Üç ana tip diyabet vardır: tip 1 diyabet, tip 2 diyabet ve gestasyonel diyabet.

Her türlü diyabetes mellitusun ortak bir özelliği vardır. Normalde, vücudunuz şekerleri ve karbonhidratları yediğiniz glikoz adı verilen özel bir şekere ayırır. Glikoz, vücudunuzdaki hücreleri besler. İnsülin hücrelerin ihtiyacı olan glikozu almak ve enerji için kullanılması amacıyla kan dolaşımında bulunan bir hormondur. Diabetes mellitus ile vücudunuz yeterli insülin yapmaz, ürettiği insülini veya her ikisinin bir kombinasyonunu kullanamaz.

Hücreler glikozu alamayacağından, kanınızda birikmektedir. Yüksek kan şekeri seviyeleri böbrek, kalp, göz veya sinir sisteminizdeki küçük kan damarlarına zarar verebilir. Bu nedenle diyabet özellikle tedavi edilmediği takdirde sonuçta kalp hastalığına, felce, böbrek hastalığına, körlüğe veya sinirlere zarar verebilir.

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet, insüline bağımlı diyabet olarak da adlandırılır. Çocuk başlangıçlı diyabet olarak bilinir, çünkü genellikle çocuklukta başlar. Tip 1 diyabet bir otoimmün durumdur. Vücudun kendi pankreasına antikorlarla saldırmasından kaynaklanır. Tip 1 diyabetli kişilerde, hasar gören pankreas insülin yapmaz.Bu tip diyabet, genetik bir yatkınlıktan kaynaklanabilir. Ayrıca normalde insülin üreten pankreastaki hatalı beta hücrelerinin sonucu olabilir.

Bir dizi tıbbi risk tip 1 diyabet ile ilişkilidir. Birçoğu gözünüzdeki küçük kan damarlarına ( diyabetik retinopati denir ), sinirlere ( diyabetik nöropati ) ve böbreklere (diyabetik nefropati) verilen hasardan kaynaklanır. Daha da ciddi olan, kalp hastalığı ve inme riskinin artmasıdır. Tip 1 diyabet tedavisi, aşağıdaki yağlı dokuya deri yoluyla enjekte edilmesi gereken insülin almayı içerir . İnsülin enjekte etme yöntemleri şunları içerir:

Şırıngalar, Önceden doldurulmuş kartuşlar ve ince bir iğne kullanan insülin kalemleri, Deriden insülin spreyi göndermek için yüksek basınçlı hava kullanan jet enjektörleri, İnsülini, esnek tüpten, karın cildinin altındaki bir kateterden besleyen insülin pompalarından oluşur.

HBA1C kan testi olarak adlandırılan periyodik bir test, önceki üç ayda kanınızdaki glikoz seviyelerini tahmin eder. Genel glikoz seviyesi kontrolünü ve organ hasarı dâhil olmak üzere diyabet komplikasyonlarının riskini tanımlamak için kullanılır.

Tip 1 diyabete sahip olmak şunları içeren önemli yaşam tarzı değişiklikleri gerektirir:

  • Kan şekeri seviyelerinizin sık sık test edilmesi
  • Dikkatli yemek planlaması
  • Günlük egzersiz
  • Gerektiğinde insülin ve diğer ilaçları almak

Tip 1 diyabetli insanlar, glikozlarını dikkatlice izledikleri, gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yaptıklarında ve tedavi planına uyduklarında uzun ve aktif yaşamlara yol açabilirler.

Tip 2 Diyabet:

Şimdiye kadar, en sık görülen diyabet türü, yetişkinlerde diyabet vakalarının% 95'ini oluşturan tip 2 diyabettir.  Tip 2 diyabet, yetişkin başlangıçlı diyabet olarak adlandırılırken, obez ve aşırı kilolu insanlarda Tip 2 diyabet geliştirmektedir. Tip 2 diyabet, insüline bağımlı olmayan diyabet olarak da adlandırılır. Tip 2 diyabet genellikle tip 1'den daha hafif bir diyabettir. Bununla birlikte, tip 2 diyabet, özellikle de böbrekleri, sinirleri ve gözleri besleyen vücuttaki en küçük kan damarlarında önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve inme riskinizi de artırır. Tip 2 diyabetle, pankreas genellikle bazı insülin üretir. Fakat üretilen miktar, vücudun ihtiyaçları için yeterli değildir ya da vücudun hücreleri ona karşı dayanıklıdır. İnsülin direnci veya insüline duyarlılık olmaması, öncelikle yağ, karaciğer ve kas hücrelerinde gerçekleşir.

Obez olan insanlar boyları için ideal vücut ağırlığına göre % 20'den fazla özellikle tip 2 diyabet ve bununla ilişkili tıbbi problemler geliştirme riski yüksektir. Obez insanlar insülin direncine sahiptir. İnsülin direnci ile pankreas daha fazla insülin üretmek için aşırı derecede çalışmak zorundadır. Ancak o zaman bile, şekerleri normal tutacak yeterli insülini üretemez. Tip 2 diyabet, kilo yönetimi, beslenme ve egzersiz ile kontrol edilebilir. Ne yazık ki, tip 2 diyabet ilerlemeye eğilimlidir ve diyabet ilaçlarına sıklıkla ihtiyaç vardır. Bir HBA1C testi, kanınızdaki ortalama glikoz seviyelerini önceki üç ayda tahmin eden bir kan testidir. Diyet, egzersiz ve ilaçların kan şekerini kontrol etmek ve organ hasarını önlemek için ne kadar iyi çalıştığını görmek için periyodik HBA1C testi önerilebilir. HBA1C testi genellikle yılda birkaç kez yapılır.

Gestasyonel Diyabet:

Gebeliğin tetiklediği diyabet, gebelik diyabetidir (hamilelik, bir dereceye kadar, insülin direncine yol açar). Genellikle orta veya geç gebelikte teşhis edilir. Bir annede yüksek kan şekeri seviyeleri plasentadan bebeğe dolaştırıldığı için, bebeğin büyümesini ve gelişimini korumak için gestasyonel diyabet kontrol edilmelidir.

Sağlık Bakanlığına verilerine göre, gestasyonel diyabetin bildirilen oranı gebeliklerin % 2 ila % 10'u arasındadır. Gestasyonel diyabet genellikle hamilelikten sonra kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, gestasyonel diyabete sahip olmak, anneleri hayatında daha sonra tip 2 diyabet geliştirme riski taşır. Gestasyonel diyabetli kadınların % 10 kadarı tip 2 diyabet geliştirir. 

Bebek için riskler doğumdan önce anormal kilo alımı, doğumda solunum problemleri ve daha ileri yaşlarda daha yüksek obezite ve diyabet riski içerir. Anneye yönelik riskler, aşırı büyük bir bebeğe bağlı olarak sezaryen bölümüne gereksinim duymanın yanı sıra kalp, böbrek, sinir ve göz hasarına da sahiptir.

Hamilelik sırasında tedavi, sağlık ekibinizle yakın çalışmayı içerir ve:

  • Aşırı yağ ve kalori olmadan yeterli hamilelik besinlerini sağlamak için dikkatli yemek planlaması
  • Günlük egzersiz
  • Gebelik kilo alımını kontrol etme
  • Gerekirse kan şekeri seviyesini kontrol etmek için diyabet insülini alınması

Diğer Diyabet Formları

Bazı nadir diyabet türleri spesifik koşullardan kaynaklanabilir. Örneğin, pankreas hastalıkları, belirli ameliyatlar ve ilaçlar ya da enfeksiyonlar diyabetlere neden olabilir. Bu tip diyabet, tüm diyabet vakalarının sadece % 1 ila% 5'ini oluşturur.

Anonim Blog Yazarı
Private Procare
25.12.2018
Beğen Beğen
Paylaş Paylaş