Private Procare İkon

Private Procare

Sağlık Hizmetleri ve Danışmanlık

By Arda Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti. Markasıdır
Lokasyon İkon

Karademir İş Merkezi - Kayışdağı Cd. No:69 / 2 Küçükbakkalköy / Ataşehir, İstanbul, TR

Mali İşler Müdürlüğü

maliisler@privateprocare.com

Hemşirelik Hiz. Müdürlüğü

hhm@privateprocare.com

Pazarlama Müdürlüğü

pazarlama@privateprocare.com

İnsan Kaynakları Müdürlüğü

ik@privateprocare.com
Açık Ok
Biz Sizi Arayalım

Yardıma mı ihtiyacınız var? Biz sizi arayalım...

Kapat İkon
Menü İkon
Şifremi Unuttum

Vitamin D nin Yaşam Kalitesine Katkısı Nedir ?

Vit-D Genel Bakış

Vücutta bulunan kalsiyum ve fosfor minerallerinin regülasyonu için D vitamini gereklidir. Aynı zamanda uygun kemik yapısının korunmasında da önemli bir rol oynar. 

Güneşlenmek çoğu insanın D vitamini alması için kolay ve güvenilir bir yoldur. Ellerin, yüzün, kolların ve bacakların gün ışığına haftada 2-3 kez maruz kalması, hafif bir gelişme göstermesi için gereken sürenin dörtte biri kadardır. Gerekli maruz kalma süresi yaşa, cildin tipine, mevsimine, günün saatine, vb. göre değişir. D vitamini eksikliği, beklediğinizden daha yaygındır. Yeterli güneş almayan insanlar risk altındadır. Bununla birlikte, güneşli iklimlerde yaşayan insanlar bile risk altındadır, çünkü insanlar dışarıda daha fazla içeride kalıyorlar, dışarıdayken örtüyorlar ya da cilt kanseri riskini azaltmak için güneş kremleri kullanıyorlar.

Yaşlı insanlar da D vitamini eksikliği nedeniyle riski altındadır. Güneşte zaman geçirme, güneş ışığını D vitaminine çeviren daha az "reseptör" e sahip olmaları, diyetlerinde D vitamini almamaları, D vitamini emiliminde, diyetlerinde alsalar bile ve D vitamini böbrek problemleri nedeniyle faydalı bir forma dönüştürmekte daha fazla sorun yaşayabilir. Aslında, bazı bilim adamları 65 yaşın üzerindeki kişilerde D vitamini eksikliği riskinin çok yüksek olduğunu öne sürmektedir. D vitamini takviyeleri yaşlı insanlar, kuzey enlemlerinde yaşayan insanlar ve güneşte ekstra zamana ihtiyaç duyan koyu tenli insanlar için gerekli olabilir, ancak bunu kendi başınıza almayın. Sizin için en iyisinin ne olduğu konusunu doktorunuza danışmalısınız.

Nasıl çalışır?

Vücutta bulunan kalsiyum ve fosfor minerallerinin regülasyonu için D vitamini gereklidir. Aynı zamanda uygun kemik yapısının korunmasında da önemli bir rol oynar. Güneş maruziyeti çoğu insanın D vitamini alması için kolay ve güvenilir bir yoldur. Gerekli maruz kalma süresi, yaş, cilt tipi, mevsim, günün zamanı, vb. Yeterli D vitamini düzeylerinin güneş ışığından ne kadar çabuk alınabileceği şaşırtıcıdır. Güneş ışınlarına maruz kalmadan sadece 6 gün boyunca gündüz güneş ışığına maruz kalmak 49 gün boyunca yeterli d vitamini sağlar. Vücut yağı, D vitamini için bir tür batarya gibi davranır. Güneş ışığının periyodu boyunca, D vitamini yağlı yağ içinde depolanır ve güneş ışığı gittiğinde serbest kalır. 

Vitamin D neler için gereklidir?

Ailesel hipofosfatemi denilen kalıtsal bir bozukluğa bağlı kandaki düşük seviyelerde fosfat. D vitamini (kalsitriol veya dihidrotakristerol) ağız yoluyla fosfat takviyeleri ile birlikte almak, kandaki düşük seviyelerde fosfata sahip insanlarda kemik bozukluklarının tedavisinde etkilidir.

Fanconi sendromu denilen bir hastalığa bağlı kandaki düşük seviyelerde fosfat. D vitamini (ergokalsiferol) ağız yoluyla almak, Fanconi sendromu adı verilen bir hastalık nedeniyle kandaki düşük fosfat seviyelerinin tedavisinde etkilidir. Düşük paratiroid hormon düzeylerine bağlı düşük kan kalsiyum seviyeleri. Düşük paratiroid hormon seviyeleri, kalsiyum seviyelerinin çok düşük olmasına neden olabilir. D vitamini (dihidrotakristerol, kalsitriol veya ergokalsiferol) ağız yoluyla alındığında düşük paratiroid hormon düzeyleri olan kişilerde kalsiyum kan seviyelerini arttırmak için etkilidir.

Kemiklerin yumuşaması (osteomalazi). D vitamini (kolekalsiferol) kullanmak kemiklerin yumuşatılmasında etkilidir. Ayrıca, vitamin D'nin (kalsifediol) alınması, karaciğer hastalığına bağlı kemiklerin yumuşatılmasının tedavisinde etkilidir. İlaveten, D vitamini (ergokalsiferol) kullanmak, ilaçların veya zayıf emilim sendromlarının neden olduğu kemiklerin yumuşatılmasını tedavi etmek için etkilidir.

Sedef hastalığı. Cilde D vitamini veya kalsipotrien (bir D vitamini formu) uygulanması bazı kişilerde sedef hastalığına neden olur. Kortikosteroidler denilen krem içeren ilaçlarla birlikte cilde D vitamini uygulanması, sadece D vitamini veya kortikosteroid kremleri kullanmaktan çok, sedef hastalığının tedavisinde daha etkili görünmektedir. Böbrek yetmezliği olan kişilerde ortaya çıkan böbrek osteodistrofisi adı verilen bir kemik bozukluğudur. D vitamini (kalsifediol) ağız yoluyla almak düşük kalsiyum seviyelerini yönetir ve böbrek yetmezliği olan kişilerde kemik kaybını önler. Bununla birlikte, D vitamini, böbrek yetmezliği olan kişilerde ölüm veya kemik ağrısı riskini azalttığı görünmemektedir.

Raşitizm

D vitamini, raşitizmlerin önlenmesi ve tedavisinde etkilidir. Böbrek yetmezliği olan kişilerde belirli bir D vitamini, kalsitriol formu kullanılmalıdır. 

Ne kadar etkilidir?

Kortikosteroid denen uyuşturucu kullananlarda kemik kaybı. D vitamini (kalsifediol, kolekalsiferol, kalsitriol veya alfakalsidol) ağız yoluyla alındığında, kortikosteroid denen ilaç kullanan kişilerde kemik kaybını önler. Tek başına veya kalsiyum ile birlikte D vitamini alınması, kortikosteroidlerin neden olduğu mevcut kemik kaybı olan kişilerde kemik yoğunluğunu iyileştirdiği görülmektedir.

Yaşlılarda düşmeleri önleme. Araştırmacılar, yeterli D vitamini bulunmayan kişilerin yaptıklarından daha sık düştüğünü gözlemlemişlerdir. D vitamini takviyesi almak, % 22'ye varan düşüş riskini azalttığı görülmüştür. Daha yüksek dozlarda D vitamini daha düşük dozlardan daha etkilidir. Bir çalışmada 800 IU D vitamini almanın düşme riskini azalttığı, ancak daha düşük dozlar olmadığı tespit edilmiştir.

Ayrıca, D vitamini, kalsiyumla birlikte, vücut salgısını ve kan basıncını düşürerek düşmeleri önleyebilir. D vitamini ve kalsiyum almak, kadınlarda erkeklerden ve hastanelerde ya da bakım merkezlerinde yaşayan yaşlılarda, topluluklarda yaşayanlara göre düşmeleri daha fazla önler. Osteoporoz (zayıf kemikler). Kalsiyum ile birlikte kolekalsiferol (D3 vitamini) denilen belirli bir D vitamini formunun alınması, kemik kaybını ve kemik kırıklarını önlemeye yardımcı olur.

Klinik araştırmanın analizi, kolekalsiferol veya ergokalsiferol olarak bilinen formlarda D vitamini almanın, bebeklerde, çocuklarda ve ergenlerde kavite riskini % 36 ila % 49 oranında azalttığını göstermektedir.

Kalp yetmezliği: Bazı erken araştırmalar, düşük D vitamini düzeyi olan kişilerin, yüksek D vitamini seviyeleri olanlara kıyasla kalp yetmezliği gelişme riskinin arttığını göstermektedir. Ayrıca, birçok araştırma kolekalsiferol olarak bilinen bir formda D vitamini de dâhil olmak üzere D vitamini takviyeleri almanın kalp yetmezliği olan kişilerde ölüm riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Çok fazla paratiroid hormonuna (hiperparatiroidizm) sahip olmanın neden olduğu kemik kaybı. Ağız yoluyla kolekalsiferol olarak bilinen bir formda D vitamini almak, hipertparatiroidizm denilen bir durumla kadınlarda paratiroid hormon seviyelerini ve kemik kaybını azaltır.

Multipl skleroz (MS): Geniş araştırmalar, D vitamini alımının uzun vadede kadınlarda MS gelişme riskini % 40'a kadar azaltabildiğini göstermektedir. Günde en az 400 IU alarak, genellikle bir multivitamin takviyesinde bulunan miktar en iyi şekilde tamamlayıcıdır.

Solunum yolu enfeksiyonları: Çoğu araştırma, D vitamini almanın çocuklarda ve yetişkinlerde solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Solunum yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyonun tetiklediği grip, soğuk algınlığı veya astım atağı olabilir. Bazı araştırmalar hamilelikte D vitamini almanın doğumdan sonraki çocuklarda bu enfeksiyon riskini azalttığını göstermektedir. 

Diş kaybı: Kolekalsiferol olarak bilinen bir formda kalsiyum ve D vitamini alınması, yaşlılarda diş kaybını önler.

En az etki alanları

Meme kanseri: D vitamininin meme kanseri riski üzerindeki etkilerine dair kanıt net değildir. En iyi kanıtlar, Kadın Sağlığı Girişimi denen büyük bir çalışmadan geliyor. Bu, günde 400 IU D vitamini ve günde 1000 mg kalsiyum almanın postmenopozal kadınlar tarafından alındığında meme kanserine yakalanma şansını düşürmediğini ortaya koydu. Bununla birlikte, genç kadınlarda yüksek D vitamini dozlarının meme kanseri riskini azalttığı ihtimali devam etmektedir.

Kanser: Bazı araştırmalar, yüksek dozda D vitamini alan kişilerin daha az kanser geliştirme riski taşıdığını göstermesine rağmen, çoğu araştırma bunu desteklememektedir.

Kalp hastalığı: Erken araştırmalar, kanında D vitamini düzeyi düşük olan kişilerin kalp yetmezliği de dâhil olmak üzere, daha yüksek D vitamini düzeylerine sahip kişilerden daha fazla olduğunu düşündürmektedir. Bununla birlikte, D vitamini almanın kalp hastalığı olan insanların ömrünü uzattığı görünmemektedir.

Kırıklar: D vitamini, tek başlarına veya düşük kalsiyumlu dozlarda kullanıldığında yaşlılarda kırıkları önlemez. D vitamini ayrıca, kalsiyumlu daha yüksek dozlarda kullanıldığında hala toplumda yaşayan yaşlı insanlarda kırıkları önlemiyor gibi görünmemektedir. Ancak, bir bakım evinde yaşayan yaşlı insanlarda kırılmaları önlemeye yardımcı olabilir.

Yüksek tansiyon: Erken yapılan araştırmalar, D vitamini düzeyi düşük olan kişilerin, D vitamini düzeyi normal olanlara göre daha yüksek kan basıncına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak, çoğu araştırma, D vitamini almanın yüksek kanlı kişilerde kan basıncını düşürmediğini göstermektedir.

Böbrek nakli olan kişilerde kemik kaybı: Kalsiyum ile birlikte ağız yoluyla kalsitriol olarak bilinen bir formda D vitamini alınması, böbrek transplantasyonu olan kişilerde kemik kaybını azaltmaz.

Tüberküloz: D vitamini ağızdan almak tüberküloz enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı görünmemektedir.

Anonim Blog Yazarı
Private Procare
25.12.2018
Beğen Beğen
Paylaş Paylaş