Private Procare İkon

Private Procare

Sağlık Hizmetleri ve Danışmanlık

By Arda Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti. Markasıdır
Lokasyon İkon

Karademir İş Merkezi - Kayışdağı Cd. No:69 / 2 Küçükbakkalköy / Ataşehir, İstanbul, TR

Mali İşler Müdürlüğü

maliisler@privateprocare.com

Hemşirelik Hiz. Müdürlüğü

hhm@privateprocare.com

Pazarlama Müdürlüğü

pazarlama@privateprocare.com

İnsan Kaynakları Müdürlüğü

ik@privateprocare.com
Açık Ok
Biz Sizi Arayalım

Yardıma mı ihtiyacınız var? Biz sizi arayalım...

Kapat İkon
Menü İkon
Şifremi Unuttum

Havalar Soğudu ! Grip ve Soğuk Algınlığına Dikkat !

Grip nedir?

Yaygın olarak "grip" olarak bilinen influenza A veya B virüslerinin neden olduğu aşırı bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Grip en sık kış ve erken ilkbaharda görülür. Grip virüsü vücuda üst ve / veya alt solunum yolundan yayılarak saldırabilir.

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki fark nedir?

Soğuk algınlığı ve grip solunum yolunun bulaşıcı viral enfeksiyonlarıdır. Semptomlar benzer olsa da, grip çok daha kötüdür. Soğuk algınlığı sizi biraz etkileyebilir, ancak grip sizi yataktan kalkamayacak kadar hasta eder. Tıkanıklık, boğaz ağrısı ve hapşırma soğuk algınlığı ile sık görülür. Hem soğuk algınlığı hem de grip, öksürük, baş ağrısı ve göğüs rahatsızlığı yaratabilir. Bununla birlikte, grip ile, birkaç gün boyunca yüksek ateşin ve vücut ağrıları, yorgunluk ve zayıflık olması muhtemeldir. Grip belirtileri de aniden ortaya çıkma eğilimindedir. Genellikle, soğuk algınlığı komplikasyonları nispeten küçüktür, ancak bir grip vakası pnömoni gibi hayatı tehdit eden bir hastalığa yol açabilir.

100'den fazla türde grip virüs bilinmektedir ve her birkaç yılda yeni grip türleri gelişir. Her iki hastalık da viral olduğundan, antibiyotikler soğuk algınlığı veya gribe etki etmez. Unutmayın: Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Grip tedavisi için iki antiviral ilaç mevcuttur. Antibiyotikler, ancak ikincil bir bakteriyel enfeksiyon varsa yararlı olabilir.

Mide gribi ve grip nasıl farklıdır?

"Mide grip" popüler bir terim, ama gerçek bir tıbbi tanı değil. Mide gribi olan mide iltihabına, genellikle "grip" adını verdiğimiz viral enfeksiyona yol açmada yaygın değildir. Gastroenterit gastrointestinal sistemin (mide ve bağırsak) iltihaplanması anlamına gelir. Virüsler, mide gribinin en yaygın nedenidir. Gastroenterit ile karın krampları, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi semptomlarınız olabilir.

Grip nasıl yayılır?

Grip virüsü, solunumsal salgılamalarla kişiden kişiye bulaşarak ve tipik olarak kreş, sınıflar, kolej yurtları, askeri kışlalar, toplu taşıma, ofisler ve bakım evleri gibi yakın temasta bulunan büyük insan grupları arasında kolayca yayılır.

Grip virüsü içeren havadaki damlacıkları soluduğunuzda, içecek veya mutfak eşyalarını paylaşarak solunum salgılarıyla doğrudan temasa geçtiğinizde veya enfekte olmuş bir kişi tarafından kontamine olan öğelerle temasla grip yayılır. Son durumda, gözünüze, burnunuza veya ağzınıza dokunduğunuzda veya ovaladığınızda cildinizdeki grip virüsü sizi enfekte edebilir. Bu nedenle, sık ve kapsamlı el yıkama, influenza yayılmasını sınırlamak için önemli bir yoldur. Grip semptomları, virüsle enfeksiyondan bir ila dört gün sonra gelişmeye başlar.

Kimler grip komplikasyonları açısından en büyük risk altındadır?

Grip, bebek, yaşlı, hamile kadınlar ve diyabet, kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve HIV gibi kronik rahatsızlıkları olan kişiler grip komplikasyonları açısından en yüksek risk altındadır. Gribi önleme ve tedavisindeki ilerlemelere rağmen CDC, influenzaya bağlı ölümlerin her yıl dünyada binlerce olduğunu tahmin etmektedir. Grip aşısıyla spesifik grip türleri önlenebilir. Ayrıca, grip önlemek için antiviral ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar, gribin şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabilir, grip semptomlarının ortaya çıkmasından sonraki ilk 48 saat içinde kullanılır.

Farklı grip virüsleri var mı?

Araştırmacılar, grip virüslerini üç genel kategoriye ayırırlar: A, B ve C türleri. Her üç tip de, her birkaç yılda bir yeni virüs suşları ortaya çıkararak mutasyona uğrayabilir veya yeni suşlara dönüşebilir ve A tipi influenza mutasyonları oluşturabilir. Bu, asla influenzaya karşı kalıcı bir bağışıklık geliştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Bir yıl boyunca bir grip virüsüne karşı antikorlar geliştirmiş olsanız bile, bu antikorların sizi gelecek sene yeni bir grip virüsüne karşı koruma şansı yoktur.

Tip A mutasyonları, her birkaç yılda bir büyük grip salgınından ve nadiren de olsa ortaya çıkabilecek majör pandemilerden sorumludur. B tipi daha az yaygındır ve genellikle daha hafif grip vakalarıyla sonuçlanır. Bununla birlikte, başlıca grip salgınları her üç ila beş yılda bir B tipi ile ortaya çıkabilir.

İnfluenza A ve B'nin her ikisi de genellikle 18 yaşın altındaki çocukları ve çocukları etkileyen potansiyel olarak ölümcül bir komplikasyon olan Reye sendromunun gelişimiyle ilişkilendirilmiştir. Reye sendromunun yaygın salgınları influenza tip B ve suçiçeği ile birlikte ortaya çıkmıştır, ancak diğer virüsler de olmuştur. Aspirin alındığında Reye sendromu riski artar, bu nedenle 18 yaşın altındakiler herhangi bir viral semptomları varsa veya grip diğer virüslerden kurtuldukları takdirde aspirin almamalıdırlar.

İnsanları enfekte eden çoğu influenza virüsü Asya'nın bazı bölgelerinden kaynaklanıyor gibi görünmektedir; burada hayvanlarla insanlar arasındaki yakın temas, virüslerin mutasyona uğraması ve aktarılması için konuksever bir ortam yaratmaktadır. Domuzlar ya da kuşların (kümes hayvanları gibi kuşlardan) ve bir virüsün insan formlarını yakalayabilir ve bu farklı virüs suşlarının yeni biçimlere dönüşmesini sağlayabilir. Domuz, daha sonra virüsün yeni biçimini, insanların birbirlerini enfekte ettiği şekilde, insanlara nefes aldıkları havadaki damlacıklar yoluyla virüsleri ileterek, insanlara aktarırlar.

Anonim Blog Yazarı
Private Procare
25.12.2018
Beğen Beğen
Paylaş Paylaş