Private Procare İkon

Private Procare

Sağlık Hizmetleri ve Danışmanlık

By Arda Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti. Markasıdır
Lokasyon İkon

Karademir İş Merkezi - Kayışdağı Cd. No:69 / 2 Küçükbakkalköy / Ataşehir, İstanbul, TR

Mali İşler Müdürlüğü

maliisler@privateprocare.com

Hemşirelik Hiz. Müdürlüğü

hhm@privateprocare.com

Pazarlama Müdürlüğü

pazarlama@privateprocare.com

İnsan Kaynakları Müdürlüğü

ik@privateprocare.com
Açık Ok
Biz Sizi Arayalım

Yardıma mı ihtiyacınız var? Biz sizi arayalım...

Kapat İkon
Menü İkon
Şifremi Unuttum

Korkulu Rüyamız Kanser

Kanser Nedir?

Kanser, ayrıca malignite olarak da adlandırılır, hücrelerin anormal şekilde  büyümesidir. Meme kanseri, cilt kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri ve lenfoma dahil olmak üzere 100'den fazla kanser türü vardır. Belirtiler, türe bağlı olarak değişir. Kanser tedavisi kemoterapi, radyoterapi veya ameliyatı içerebilir.

Yaşamlarımız boyunca, vücutlarımızdaki sağlıklı hücreler bölünür ve kendilerini kontrollü bir şekilde ölürler. Kanser hücrenin bir şekilde değişimiyle başlar, böylece kontrol dışına çıkar. Bir tümör, bu tür anormal hücrelerin bir kümesinden oluşan kütledir. Çoğu kanser tümörlerini oluşturur, ancak tüm tümörler kanserli değildir.

Benign veya kansersiz tümörler vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar ve yeni tümörler yaratmazlar. Kötü huylu veya kanserli tümörler sağlıklı hücrelere saldırır, vücut fonksiyonlarını engeller ve vücut dokularından beslenirler.

Kanserler, doğrudan ekstansiyon yoluyla veya metastaz adı verilen bir süreçle büyümeye ve yayılmaya devam ederler; bu şekilde malign hücreler lenfatik veya kan damarlarından geçerler ve sonunda vücudun diğer kısımlarında yeni tümörler oluştururlar. " Kanser " terimi, vücudun neredeyse her bölümünü etkileyen 100'den fazla hastalığı kapsar ve hepsi potansiyel olarak yaşamı tehdit eder.

Başlıca kanser türleri karsinom, sarkom , melanom , lenfoma ve lösemidir . Karsinomlar - en yaygın olarak teşhis edilen kanserler - deri, akciğerler, göğüsler, pankreas ve diğer organ ve bezlerden kaynaklanır. Lenfomalar lenfosit kanserleridir. Genellikle katı tümörler oluşturmaz. Sarkomlar, kemik, kas, yağ, kan damarı, kıkırdak veya vücudun diğer yumuşak veya bağ dokularında ortaya çıkar. Nispeten nadirdirler. Melanomlar, ciltte pigment yapan hücrelerde ortaya çıkan kanserlerdir.

Kanser binlerce yıldır insanlık hastalığı olarak tanınmıştır, ancak geçen yüzyılda tıp bilimi, kanserin gerçekte ne olduğunu ve nasıl ilerlediğini anlamıştır. Onkolog olarak adlandırılan kanser uzmanları, kanser teşhisi, önleme ve tedavi konusunda kayda değer gelişmeler sağlamıştır. Bugün, kanser teşhisi konan daha fazla kişi daha uzun yaşıyor. Bununla birlikte, hastalığın bazı formları tedavi etmekte zorlanmaktadır. Modern tedavi yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir ve ömrü uzatabilir.

Kanser Nasıl Teşhis Edilir?

Kanser ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, iyileşme şansı o kadar yüksek olur. Cilt, meme, ağız, testisler, prostat ve rektum gibi bazı kanser türleri, semptomlar ciddileşmeden önce rutin kendi kendine muayene veya diğer tarama yöntemleriyle tespit edilebilir. Kanser vakalarının çoğu, bir tümör hissedildikten veya başka semptomlar geliştiğinde teşhis edilir. Sadece bir kaç vakada, başka tıbbi durumların değerlendirilmesi sonucu kanser teşhisi konur.

Kanser teşhisi kapsamlı bir fizik muayene ve eksiksiz bir tıbbi öykü ile başlar. Kan, idrar ve dışkı ile ilgili laboratuvar çalışmaları kansere işaret eden anormallikleri tespit edebilir. Bir tümörden şüphelenildiğinde, X-ışınları, bilgisayarlı tomografi (CT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrason ve fiber optik endoskopi incelemeleri gibi görüntüleme testleri doktorların kanserin yerini ve boyutunu belirlemeye yardımcı olur. Çoğu kanserin tanısını doğrulamak için, şüpheli tümörden bir doku numunesinin çıkarıldığı ve kanser hücrelerini kontrol etmek için bir mikroskop altında incelenen bir biyopsi yapılmalıdır.

Tanı pozitif ise (kanser mevcuttur), kanser hakkında özel bilgi sağlamak için başka testler yapılır. Bu önemli takip fazı aşamasına evreleme denir. Doktorların bilmesi gereken en önemli şey, kanserin vücudun bir bölgesinden diğerine yayılıp yayılmadığıdır. Kanser ve semptomlar için başlangıç teşhisi negatifse, daha ileri testler gerekebilir. Biyopsi kanser için pozitif ise, herhangi bir tedaviye başlamadan önce kanser tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor tarafından doğrulayıcı bir görüş alınır.

Kanser Tedavileri Nelerdir?

Kanserin tipine ve evresine bağlı olarak, tümörü ortadan kaldırmak veya büyümesini yavaşlatmak için yapılan tedaviler, ameliyat, radyasyon terapisi, kemoterapi, hormon tedavisi veya immünoterapinin bazı kombinasyonlarını içerebilir.

Kanser Desteği

Hemşirelerden ve diğer profesyonellerden destekleyici bakım, kanser tedavisine eşlik etmelidir. Amaç, ağrı ve diğer semptomları hafifletmek, genel sağlığı korumak, yaşam kalitesini artırmak ve hastalara ve ailelerine duygusal, psikolojik ve lojistik destek sağlamaktır. Tedavi edici tedaviden sonra hastaları rehabilite etmek için benzer destekleyici tedavi uygulanmalıdır. Destekleyici terapi gibi süresinin sonuna yaklaşan kanser hastaları için bakım ağrıda rahatlama sağlar. Genellikle hastane dışında sağlanan tamamlayıcı kanser terapileri de destekleyici bakım sağlayabilir.

Egzersiz

Egzersiz, kanseri olanlarda yorgunluğu, kas gerginliğini ve anksiyeteyi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Hastalar yürüyüş veya yüzme gibi egzersizler yaparsa daha iyi hissetme eğilimindedir. Egzersiz ayrıca kanser tedavisi ile ilişkili sonuçları iyileştirdiği gösterilmiştir.

Kanser için Zihin / Vücut Tıbbı

Bazı zihin / beden terapileri, davranış modifikasyonu yoluyla kanser hastaları için yaşam kalitesini artırır; diğerleri duyguların ifadesini teşvik eder. Fizyoterapi, progresif kas gevşetme, hipnoterapi ve biofeedback gibi davranışsal tedaviler, ağrı, bulantı , kusma ve kanser tedavisinin öngörülmesinde veya sonrasında ortaya çıkabilecek endişeleri hafifletmek için kullanılır . Bireysel ya da grup danışmanlığı, hastaların kanserden kaynaklanan sorun ve duygularla yüzleşmelerine ve bir grup ortamında diğer hastalardan destek almasına olanak tanımlanabilir. Bu tür terapileri takip eden hastalar, daha az yalnız hissetme, geleceğe yönelik daha az endişe verme ve iyileşme konusunda daha iyimser olma eğilimindedir.

Beslenme, Diyet ve Kanser

Bilimsel kanıtlar, kanserin önlenmesinde beslenmenin rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Gözlemsel çalışmalar, bazı diyet alışkanlıklarına sahip bazı kişilerde kanserin daha yaygın olduğunu göstermiştir - örneğin et ürünlerinden zengin diyet yapan kişilerde kolorektal kanser gibi. Şimdiye kadar veriler kanser riskini azaltmak için herhangi bir vitamin veya takviyenin kullanımını desteklememiştir . Aslında, çalışmalar bazı takviyeleri yüksek dozda E vitamini alan erkeklerde beta karoten ve prostat kanseri riskini alan sigara içicilerdeki akciğer kanseri riski gibi kanser riskini artırabileceğini göstermektedir. Hiç bir diyet kanseri yavaşlattığını, tersine çevirdiğini veya iyileştirdiğini göstermedi. Ayrıca uzmanlar, standart tedaviyi tamamlayıcı tıp yerine durdurmayı önermezler, ancak birçok tedavi, kanserli kişilerin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

Akupunktur ve Acupressure

Akupunktur ve akupresür , kanser için "tamamlayıcı" örnekleridir. Her iki yöntem de hastalığı tedavi etmeyi iddia etmese de, bazı kanıtlar hastalığın semptomlarını ve yan etkilerini ve tedavisini azaltmaya yardımcı olduklarını göstermektedir.

Kanserle Savaşan Bitkiler

Çok sayıda bitkisel ilaçlar kansere ve onunla ilgili semptomlara karşı savaşır; ne yazık ki, etkinliğini kanıtlamak için çok az somut kanıt vardır. Bazı otlar belirli şikâyetlere yönelik yardımcı olabilir: Zencefil çayı ve nane çayı bulantıyı hafifletebilir, kediotu kökü anksiyete ve stres ile yardımcı olabilir, kırmızı biber kremi kas ağrılarını azaltabilir.

İlaç üreticilerinin aksine, takviyelerin yapımcıları ürünlerini piyasada satmadan önce güvenli veya etkili gösterme zorunluluğu yoktur. Bitkisel ilaçlarla ilgili doktorunuzla veya uzmanınızla konuşun ve araştırma yapın çünkü bu bitkilerin bazıları diğer tedavi yöntemlerinizi etkileyebilir.

Homeopati ve Kanser

Homeopatik preparatlar, kanser ve tedavisi ile ilişkili mide bulantısı, yorgunluk ve anksiyeteyi hafifletebilir. Homeopati kullanımı, geleneksel tedaviyi geciktirir veya değiştirirse tehlike arz edebilir.

Sosyal Destek ve Maneviyat

Arkadaş ve ailenin desteğine sahip olmak, kansere eşlik eden depresyon, korku ve endişeyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, güçlü bir destek ağı kanser hastalarının hayatta kalma sürelerini de etkileyebilir; Çalışmalar, sınırlı sosyal temas yaşayan erkeklerin daha kısa bir ömür süresine sahip olduğunu gösterirken, iyi bir sosyal desteğe sahip kadınların kanserlerinden daha uzun süre hayatta kaldıklarını göstermiştir.

Dua, stresi rahatlatabilir, anlam ve amaç duygusu yaratabilir ve teselli sağlayabilir. Aktif bir manevi kişi olmak, daha da fazla faydaya sahip olabilir; Kendilerini manevi olarak gören kanser hastaları kanserlerinden daha az endişe ve depresyon ve hatta daha az acı çekerler.

Kanser için Evde Bakım / Kanser tedavisinin yan etkilerinin giderilmesi:

Kanser için radyasyon tedavisi sonrası, cildinize karşı dikkatli olun. Güneş ışığına maruz bırakmayın ya da dar giysiler giymeyin. Aloe vera kremi, E vitamini gibi tahriş edici olmayan losyon veya kremler ile birlikte nazik ve yatıştırıcıdır.

Üç ağır öğünden ziyade gün boyunca hafif atıştırmalıklar yiyin. Mide bulantısını önlemek için yiyecekleri soğuk veya oda sıcaklığında yemeyi deneyin. Tedaviniz beyaz kan hücresi sayınızı azaltmayı içeriyorsa, hasta olan kişilerden kaçının. Doktorunuza herhangi bir ateş veya olağandışı semptomlar bildirin.

Ağrı Kesiciler:

Reçeteli ilaca ek olarak, yoga veya meditasyon gibi rahatlama tekniklerini deneyin.

CT taraması nedir?

Bilgisayarlı tomografi (CT veya CAT) taraması doktorların vücudunuzun içinde görünmesini sağlar. Organlarınızın, kemiklerin ve diğer dokuların resimlerini oluşturmak için bir X-ışınları ve bir bilgisayar kombinasyonu kullanır. Röntgenden daha fazla ayrıntı gösterir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde bir CT taraması alabilirsiniz . Prosedür çok uzun sürmez ve ağrısızdır.

BT Taramaları Nasıl Çalışır?

Vücudunuzun bir kısmı etrafında dönen dar bir X-ışını ışını kullanırlar. Bu, birçok farklı açıdan bir dizi görüntü sağlar. Bir bilgisayar, kesitsel bir resim oluşturmak için bu bilgiyi kullanır. Bir somun ekmek içinde tek parça gibi, bu iki boyutlu (2D) tarama, vücudunuzun iç kısmının bir "dilimini" gösterir.

Bu işlem birkaç dilim üretmek için tekrarlanır. Bilgisayar, üç boyutlu (3D) bir görüntü oluşturmak için bu taramaları diğerinin üzerine yığar. Bu, doktorunuza organlarınızın, kemiklerinizin veya kan damarlarınızın daha iyi bir görünümünü verebilir. Örneğin, bir cerrah bir ameliyat için hazırlanmak üzere bir tümörün tüm taraflarına bakmak için bu tipte bir taramayı kullanabilir.

BT Taramaları Nasıl Yapılır?

Muhtemelen bir hastanede veya radyoloji kliniğinde tarama yaparsınız. Doktorunuz, işlemden birkaç saat önce yememeniz veya içmemeniz gerektiğini söyleyebilir. Ayrıca bir hastane kıyafeti giymeniz ve mücevher gibi metal eşyaları çıkarmanız gerekebilir.

BT taraması bir radyoloji teknisyeni tarafından gerçekleştirilecektir. Test sırasında büyük yuvarlak şeklinde bir CT makinesinin içinde bir masaya uzanacaksınız. Tablo yavaşça tarayıcıdan geçerken, X-ışınları vücudunuzun etrafında döner. Uğultulu bir ses duymak normaldir. Hareket, görüntüyü bulanıklaştırabilir, bu yüzden çok hareketsiz kalmanız istenir. Bazen nefesinizi tutmanız gerekebilir.

Taramanın ne kadar sürdüğü, vücudunuzun hangi bölümlerinin taranacağına bağlı olacaktır. Birkaç dakikadan yarım saate kadar her yerde olabilir. Çoğu durumda, aynı gün eve gidersiniz.

Doktorlar, uzun bir nedenler listesi için CT taraması isteyebilir:

BT taramaları, kompleks kemik kırıkları ve tümörler gibi kemik ve eklem problemlerini tespit edebilir. Kanser, kalp hastalığı, amfizem veya karaciğer kitleleri gibi bir durumunuz varsa, BT taramaları bunu gösterebilir veya doktorların herhangi bir değişiklik görmesine yardımcı olabilir. Trafik kazası gibi iç yaralanmaları ve kanamayı gösterirler. Bir tümör, kan pıhtılaşması, fazla sıvı veya enfeksiyon bulabilirler. Doktorlar bunları biyopsi, ameliyat ve radyasyon tedavisi gibi tedavi planlarına ve prosedürlerine yönlendirmek için kullanırlar.

Doktorlar, belirli tedavilerin işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için BT taramalarını karşılaştırabilirler. Örneğin, zaman içinde bir tümörün taranması kemoterapiye veya radyasyona yanıt verip vermediğini gösterebilir.

Kontrastlı bir CT taraması nedir?

CT taramasında, kemikler gibi yoğun maddelerin görülmesi kolaydır. Ancak yumuşak dokular da ortaya çıkmaz. Görüntüde baygın görünebilirler. Bunların net görünmesine yardımcı olmak için, kontrast madde olarak adlandırılan özel bir boyaya ihtiyacınız olabilir. X-ışınlarını bloke eder ve kan damarlarını, organlarını veya diğer yapıları vurgulayarak taramada beyaz görünürler.

Kontrast maddeler genellikle iyot veya baryum sülfattan yapılır. Bu ilaçları bir veya daha fazla üç yolla alabilirsiniz:

Enjeksiyon: İlaçlar doğrudan damar içine enjekte edilir. Bu, kan damarlarınızın, idrar yollarının, karaciğer veya safra kesesinin görüntüde öne çıkmasına yardımcı olmak için yapılır.

Oral olarak: Kontrast madde ile sıvı içilmesi, sindirim sisteminizin, vücudunuzun içinden geçen besin yolunun taranmasını artırabilir.

Lavman: Eğer bağırsaklarınız taranırsa, kontrast madde rektumunuza eklenebilir.

CT taramasından sonra, böbreklerinizin vücudunuzdan kontrast maddeyi atmasına yardımcı olmak için bol miktarda sıvı almanız gerekir.

Herhangi bir risk var mı?

BT taramaları, iyonize radyasyon üreten X-ışınları kullanır. Araştırmalar bu tür radyasyonların DNA'nıza zarar verebileceğini ve kansere yol açabileceğini göstermektedir. Ancak risk çok küçüktür CT taraması nedeniyle ölümcül bir kanser gelişme oranı 2,000'de 1'dir.

Ancak radyasyonun etkisi yaşamınız boyunca artıyor. Böylece, aldığınız her CT taraması ile riskiniz artar. Prosedürün olası tehlikeleri ve yararları hakkında doktorunuzla konuşun ve BT taramasının neden gerekli olduğunu sorun. İyonlaştırıcı radyasyon, çocuklarda daha zararlı olabilir. Çünkü hala büyüyorlar. İşlemden önce, CT makinesinin ayarları bir çocuk için ayarlanmış olduğunu doktora veya teknisyene danışmak isteyebilirsiniz.

Hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Mide alanınız için görüntülemeye ihtiyacınız varsa, doktorunuz ultrason gibi radyasyon kullanmayan bir muayeneyi önerebilir.

Yan Etkiler Nelerdir?

Bazı insanlar kontrast maddelere karşı alerjidir. Çoğu zaman, reaksiyon hafiftir. Kaşıntıya veya döküntüye yol açabilir. Çok az durumda, boya hayatı tehdit eden bir reaksiyonu tetikleyebilir. Bu nedenle, sağlık hizmet sağlayıcınız BT taramasından sonra sizi kısa bir süre izlemek isteyebilir. Herhangi bir alerjiniz varsa doktorunuza söyleyin.Doktorunuz diyabetiniz varsa ve Metformin ilacını alıyorsa bilmelidir . İlaçlarınızı işleminizden önce veya sonra almayı kesmeniz gerekip gerekmediğini size bildirecektir. Nadir olsa da, kontrast materyalleri böbrek problemlerine yol açabilir. CT taramasından önce böbrek sorunları varsa doktorunuza bildirin

Anonim Blog Yazarı
Private Procare
25.12.2018
Beğen Beğen
Paylaş Paylaş