Bakım Evde Sağlık

Enfeksiyon nedir ve neden oluşur?

Mikroplar her yerde yaşar. Hava, gıda, bitki ve hayvanlar üzerinde; toprakta ve suda vücudunuz da dahil olmak üzere hemen hemen her yüzeyde mikroplar bulunabilir. Çoğu mikrop size zarar vermez. Bağışıklık sisteminiz sizi bulaşıcı ajanlara karşı korur. Bununla birlikte, bazı mikroplar zorlu düşmanlardır çünkü bağışıklık sisteminizin savunmasını kırmak için sürekli mutasyona uğrarlar. Mikropların nasıl çalıştığını bilmek, enfeksiyondan kaçınma şansınızı artırabilir. Bulaşıcı ajanlar: Bakterilerden solucanlara Enfeksiyöz ajan türleri Bulaşıcı ajanlar birçok şekil ve boyutta olabilir.
Bunları birkaç kategoride toplayabiliriz:

Bakteriler

Bakteriler sadece mikroskopla görülebilen tek hücreli organizmalardır. O kadar küçükler ki bin tanesini uçtan uca sıralarsanız bir kurşun kalem silgisinin ucuna sığabilirler.
Tüm bakteriler zararlı değildir ve vücudunuzda yaşayan bazı bakteriler faydalıdır. Örneğin, bağırsaklarınızda yaşayan zararsız bir bakteri olan Lactobacillus acidophilus, yiyecekleri sindirmenize yardımcı olur, hastalığa neden olan bazı organizmaları yok eder ve besin sağlar.
Hastalığa neden olan birçok bakteri, hücrelere zarar veren ve sizi hasta eden güçlü kimyasallar olan toksinler üretir. Diğer bakteriler dokuları doğrudan istila edebilir ve zarar verebilir.
Bakterilerin neden olduğu bazı enfeksiyonlar şunlardır:

Virüsler

Virüsler hücrelerden çok daha küçüktür. Aslında virüsler temelde sadece genetik materyal içeren kapsüllerdir. Virüsler çoğalmak için vücudunuzdaki hücreleri istila eder ve hücrelerin çalışmasını sağlayan sistemleri ele geçirir. Konak hücreler genellikle bu işlem sırasında sonunda yok edilir.
Virüsler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktan sorumludur:

Bakteriler için tasarlanmış antibiyotiklerin virüsler üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Mantarlar

Birçok mantar çeşidi vardır ve bunlardan birkaçını yiyoruz. Mantarlar, bazı peynir türlerinde mavi veya yeşil damarları oluşturan küfler gibi mantarlardır. Diğer bir mantar türü olan maya, çoğu ekmek türünde gerekli bir bileşendir.
Diğer mantarlar hastalığa neden olabilir. Bir örnek, enfeksiyona neden olabilen bir maya olan candida’dır. Candida, bebeklerde ve antibiyotik alan veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde pamukçuk ağız ve boğaz enfeksiyonu neden olabilir. Mantarlar ayrıca atlet ayağı ve saçkıran gibi cilt rahatsızlıklarından da sorumludur.

Protozonlar

Protozonlar, yiyecek için diğer mikropları avlayan ve toplayan küçük hayvanlar gibi davranan tek hücreli organizmalardır. Bir çok protozon, bağırsak yolunuzda yaşar ve zararsızdır. Diğerleri aşağıdaki gibi hastalıklara neden olur:

Protozoanlar genellikle yaşam döngülerinin bir kısmını insanların veya diğer konakçıların dışında yiyecek, toprak, su veya böceklerde yaşayarak geçirirler. Bazı protozoanlar, yediğiniz yiyecekler veya içtiğiniz su yoluyla vücudunuzu istila eder. Sıtma gibi diğerleri sivrisinekler tarafından yayılır.

Helmintler

Helmintler daha büyük parazitler arasındadır. “helmint” kelimesi, solucan anlamına gelen yunanca kelimesinden gelir. Bu parazitler – veya yumurtaları – vücudunuza girerse, vücudunuzun besinleriyle yaşadıkları bağırsak kanalınızda, akciğerlerinizde, karaciğerinizde, derinizde veya beyninizde ikamet ederler. Helmintler, tenyaları ve yuvarlak solucanları içerir.

Enfeksiyon ve hastalığı anlamak

Enfeksiyon ve hastalık arasında fark vardır. Genellikle ilk adım olan enfeksiyon, hastalığa neden olan bakteri, virüs veya diğer mikropların vücudunuza girip çoğalmaya başlamasıyla oluşur. Hastalık, vücudunuzdaki hücreler enfeksiyonun bir sonucu olarak hasar gördüğünde ortaya çıkar ve bir hastalığın belirti ve semptomları ortaya çıkar.
Enfeksiyona tepki olarak, bağışıklık sisteminiz harekete geçer. Beyaz kan hücreleri, antikorlar ve diğer mekanizmalardan oluşan bir ordu, vücudunuzu enfeksiyona neden olan her şeyden kurtarmak için çalışmaya başlar. Örneğin, soğuk algınlığı ile savaşırken vücudunuz ateş, öksürük ve hapşırma ile tepki verebilir.

Mikroplardan ve enfeksiyondan korunma

Hastalıksız kalmanın en iyi yolu nedir? Enfeksiyonları önlemek! Ellerinizi düzenli olarak yıkamak, hasta insanlarla yakın temastan kaçınmak, sık dokunulan yüzeyleri temizlemek, kontamine yiyecek ve sulardan kaçınmak, aşı yaptırmak, uygun ilaçları almak gibi basit taktiklerle enfeksiyonları önleyebilirsiniz.

  • El yıkama. Genellikle gözden kaçan el yıkama, kendinizi mikroplardan ve çoğu enfeksiyondan korumanın en kolay ve en etkili yollarından biridir. Yemek hazırlamadan veya yemeden önce, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra, tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Sabun ve su bulunmadığında, alkol bazlı el dezenfektanı jelleri koruma sağlayabilir.
  • Aşılar. Aşı, bazı hastalıklar için en iyi savunma hattınızdır. Araştırmacılar hastalığa neyin sebep olduğunu daha iyi anladıkça, aşılarla önlenebilecek hastalıkların sayısı artmaya devam ediyor. Birçok aşı çocuklukta yapılır. Ancak yetişkinlerin tetanoz ve grip gibi bazı hastalıkları önlemek için hala rutin aşılara ihtiyacı var.
  • İlaçlar. Bazı ilaçlar belirli mikroplardan kısa süreli koruma sağlar. Örneğin, yüksek riskli bir bölgeye seyahat ediyorsanız veya orada yaşıyorsanız, parazit önleyici bir ilaç almak sizi sıtmaya yakalanmaktan koruyabilir.

Tıbbi bakım ne zaman aranmalı

Bir enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız ve aşağıdakileri yaşadıysanız tıbbi yardım alın:

Doktorunuz, enfekte olup olmadığınızı, enfeksiyonun ciddiyetini ve bu enfeksiyonun en iyi nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için tanı testleri yapabilir.

Etiketler :

Sende bir yorum yap