Bakım Evde Sağlık

Bir bebeğe sahip olmak hem duygusal hem de fiziksel olarak yaşamı değiştiren bir olaydır ve doğum sonrası uygun bakım, doğumdan sonra iyileşmeniz ve yeni bir ebeveyn olarak hayata uyum sağlamanız için çok önemlidir. Doğumdan sonraki ilk iki hafta boyunca kendinize ve çocuğunuza bakmaya odaklanmanıza izin verin.

Vücudunuzun hamilelik, doğum ve doğumun fiziksel stresinden sonra toparlanması gerekir. Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta, kendinize dinlenmek için zaman ayırın ve dokuz aylık hamilelik ve doğumdan sonra iyileşen vücudunuza özel dikkat gösterin.

Banyo ve Oturma Banyoları

Doğumdan sonra enfeksiyonları önlemek için iki hafta küvette banyo yapmak yerine duş almak tercih edilir. Duş mümkün değilse, küveti sekiz ila on cm. su ile doldurun ve tahliyeyi açık ve suyu akıtın. Buna oturma banyosu denir ve rahatlık için gerektiği kadar devam edilebilir.

Vajinal Kanama

Doğumdan sonraki normal kanama, ağır bir adet dönemine benzer ve doğumdan sonraki üçüncü veya dördüncü günde azalmalıdır, ancak dört ila altı haftaya kadar sürebilir. Aktiviteniz arttığı için evde ilk veya ikinci gününüzde kanama veya kan pıhtılarında artış fark edebilirsiniz. Ağır bir kanama yaşarsanız (iki ila üç saat boyunca her saat başı bir ped ıslatmak) veya kramp başlarsa, bu aşırı aktivitenin bir işaretidir ve dinlenmeniz gerekir. Kanama veya kramp devam ederse lütfen ofisimizi arayınız.

Emzirmediğiniz sürece adet dönemleri genellikle doğumdan sonra 5 ila 12 hafta arasında devam eder . Emzirme bazı kadınlar için adet dönemlerini baskılayabilir, ancak emzirme sırasında hamile kalmak hala mümkün olduğundan emzirme bir doğum kontrol şekli değildir.

Kabızlık ve Hemoroid

Doğum yaptıktan sonra normal bağırsak alışkanlıklarını sürdürmek ve kabızlıktan kaçınmak önemlidir. Ekstra sıvı tüketin ve sağlıklı, yüksek lifli bir diyet yapın. Gerekirse doktorunuz dışkı yumuşatıcı lavman da önerebilir. Bu tür lavmanlar süt emzirirken güvenle alınabilir. Hemoroid bir sorunsa, doktor önerisi ile krem veya fitiller kullanılabilir. Hemoroitten kaynaklanan ek rahatsızlığı gidermek için, üst bacağınızı hafifçe bükerek yanınıza yatmayı deneyin ve terapatik oturma banyoları yapın.

Epizyotomi

Epizyotomi kesisini yatıştırmak için oturma banyosu yapın. Dikişler dört ila altı hafta içinde çözülür ve alınması gerekmez.  Reçeteli ağrı kesici ilaçlar da rahatlama sağlayabilir, ancak rahatsızlık her gün azalmalıdır. Bununla birlikte, olağandışı bir ağrı gelişirse, doktorunuzu arayın.

Sezaryen doğum

Bir sezaryen doğum önemli bir ameliyattır ve iyileşme dönemi bir vajinal doğumdan sonra ise daha uzundur. C-kesitinden sonra iyileşme sırasında özel dikkat gerekir ve iyileşirken insizyonun izlenmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri meydana gelirse, doktorunuzu mutlaka arayın:

 • Kesi çevresinde kırmızı, sert, hassas veya sıcak alan
 • Kesiğin ayrılması ve/veya kanaması
 • Orta veya büyük miktarda sızma veya drenaj
 • 39º C’den yüksek ateş

Bununla birlikte, sezaryen sonrası iyileşme ile ilgili herhangi bir endişe yoksa, bir ısıtma yastığı lokalize ağrıya yardımcı olabilir. Sezaryen sonrası araç kullanmak için iki hafta beklemeli ve ilk altı hafta ağırlık kaldırma 15 ila 20 kilo ile sınırlandırılmalıdır.

Meme Bakımı

İlk emzirme girişimleri ağrılı olabilir, ancak meme aşağı indikten sonra hassasiyet ve rahatsızlık azalmalıdır (süt, süt kanallarına girmeden hemen önce memede oluşan bir karıncalanma hissi, bebeğinizi beslemeniz gerektiğinin bir işaretidir) ve birkaç gün içinde tamamen kaybolmalıdır. Ancak meme uçlarınız ağrıyor, çatlıyor veya kanıyorsa, emzirdikten sonra meme uçlarına birkaç damla anne sütü sıkın ve kurumaya bırakın. Gelecekte tahriş olmasını önlemek için meme uçlarınızı daima temiz tutun, emzirme pedleri nemlendiğinde değiştirin ve plastik astarlı pedler kullanmaktan kaçının.

Daha rahat bir emzirme deneyimi için, sizin ve bebeğiniz için en iyisinin hangisi olduğunu görmek için farklı emzirme pozisyonlarını deneyin. Örneğin, bebeğinizi, başı kolunuzun kıvrımına dayayarak yan yatacak şekilde tutmayı deneyin ve emerken ağzının meme ucunuzun kapladığından emin olun. Daha fazla konfor için kolunuzu ve bebeğinizi desteklemeye yardımcı olacak yastıklar kullanın.

Emzirmiyorsanız, göğüsleriniz doluyken her zaman iyi bir destek sutyen giyin. Kanlanmanın ilk birkaç günü koltuk altlarının altına ve her memenin yanına buz paketleri kullanabilirsiniz. Göğüsleriniz tıkalıyken bir iki gün ateşiniz hafif yükselirse şaşırmayın ve bu süre içinde göğüslerden süt gelmesini beklemelisiniz. Daha fazla bilgi için emzirme ile ilgili uzman ekibimizden bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Egzersiz yapmak

İki hafta dinlendikten ve doğumdan sonra toparlandıktan sonra hafif egzersize başlayabilirsiniz, ancak daha yorucu egzersizler dört ila altı hafta ertelenmelidir. Daha kolay egzersizlerle başlayın ve rahatsanız ve ağrıya neden olmuyorsa yavaş yavaş artırın. Sezaryen olduysanız, doğumdan sonra en az altı hafta süreyle ve doktorunuzun izni olmadan egzersiz programına başlamayınız.

Doğum Sonrası Diyet

Hamileyken sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir ve bebeğiniz doğduktan sonra da kişisel beslenmenize öncelik vermeye devam etmelisiniz. Meyveleri, sebzeleri, yağsız etleri ve sağlıklı proteinleri dengeleyerek çok çeşitli yiyecekler yiyin. İşlenmiş gıdaları ve yüksek nişastalı ve şekerli gıdalardan gelen boş kalorileri mümkün olduğunca sınırlayın.
Hamilelik kilonuzu kaybetmek için acele etmeyin, ancak azaltma konusunda endişeleriniz varsa, yüksek yağlı ve yüksek şekerli yiyecekleri, alkolü ve kolayı azaltın, ancak ekmek ve tahılları veya meyve ve sebzeleri aşırı kısıtlamayın. Emziriyorsanız, her gün sağlıklı kalori tüketmeniz gerekecek ve doğum öncesi vitaminleri almaya devam etmelisiniz.

Cinsel İlişki ve Doğum Kontrolü

Cinsel ilişki sizin için rahat olduğunda uygundur, genellikle doğumdan altı hafta sonra, ancak vajinal akıntınız temizlenene kadar beklemek tercih edilir. Vajinal hassasiyet, bölgeyi yağlamak için suda çözünür bir krem veya doğum kontrol köpüğü veya kremi kullanılarak hafifletilebilir, ancak VASELINE kullanmayın.

İlişkiye devam etmeden önce siz ve eşiniz doğum kontrol seçeneklerinizi düşünmelisiniz. Prezervatif, köpük veya vajinal fitiller reçetesiz kullanılabilir ve emzirme ile uyumludur. Doğum sonrası muayenenizde doktorunuzla diğer doğum kontrol yöntemlerini konuşabilirsiniz.

Endişe Nedenleri

Hastaneden ayrıldıktan sonra aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuzu mutlaka arayın:

 • Ağır vajinal kanama, üç saat boyunca her saat başı bir pedin ıslatılması
 • 5º C üzerinde ateş veya şiddetli titreme
 • İdrar yapmada sıklık veya yanma (mesanenizi boşaltmak)
 • Göğüste kırmızı, sert, hassas bir alan
 • Bacak damarları boyunca kırmızı, sert, hassas veya sıcak bir alan
 • Nefes darlığı ve/veya göğüs ağrısı
 • Diğer açıklanamayan işaretler veya semptomlar

Doğum Sonrası Tıbbi Kontroller

Kadın doğum uzmanınızın genelde doğum sonrası muayeneniz için, doğumdan beş ila altı hafta sonra sizi görmesi gerekecektir. Bu randevu, doğum kontrolü, fiziksel iyileşme ve duygusal esenliğiniz dahil olmak üzere tüm sorularınızı veya endişelerinizi konuşmak için bir fırsat sağlar. Hastaneden ayrılmadan önce veya eve gittikten hemen sonra bir doktor randevusu planlayabilirsiniz.

Doğum Sonrası Duygusal Bakım

Bir bebeğe sahip olmak, hayatınızda beklenti ve neşe dolu özel bir zamandır, ancak aynı zamanda bir çocukla yaşama uyum sağlarken büyük bir stres ve endişe zamanı da olabilir. Doğumdan sonraki haftalarda ve aylarda, kendi duygusal duygularınıza ve eşinizin duygularına özellikle dikkat etmeye çalışın. Çocuğunuz olduktan sonra karmaşık ve hatta zor duygular yaşamanız tamamen normaldir, ancak bu duygular aşırı hale gelirse dikkatli olun.

Doğum sonrası depresyon

Bebek sahibi olduktan sonra, bazı kadınlar ezici hayal kırıklığı, yetersizlik, yorgunluk ve endişe duyguları yaşayabilir. Bunlar, yeni bir ebeveyn olmakla ilgili normal duygulardır ve bu duygular, mali durum, tecrit duyguları ve diğer iş veya ev sorumluluklarının altında ezilme gibi sıradan yaşam stresleriyle daha da karmaşık hale gelebilir. Zor duygular yaşıyorsanız, kendinize karşı sabırlı olmaya çalışın yeni hayatınıza uyum sağlamak için zamana ihtiyacınız olacaktır.

Depresyon devam ederse veya artarsa ve yeni ebeveyn olmanın normal kaygılarının ötesine geçen duygu ve düşünceler yaşıyorsanız veya duygularınızın kendinize ve ailenize bakma yeteneğinizi bozduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuzu arayın.

Partnerler için Doğum Sonrası Bakım

Ebeveynlik, yeni anneler için olduğu kadar yeni babalar için de hayat değiştirir ve erkekler baba olmaya tepki olarak çatışan sevinç, yüksek sorumluluk, depresyon, gurur ve hatta kıskançlık duyguları yaşayabilir. Ebeveynliğin karmaşık deneyimini işlemek için kendinize izin verin ve eşinize de uyum sağlama sürecinde destek olun. Emzirme, giyinme, banyo yapma ve bebek bezi görevlerine yardımcı olarak yeni doğan bebeğinize nasıl bakacağınızı eşinizle birlikte öğrenin ve yeni bebeğinize alışmak için zaman ayırın. Ailenize yeni katılanın keyfini çıkarın ve bu özel zamanı ailenizle paylaşmanın yolunu yeni sorumlulukların engellemesine izin vermeyin.

OLUŞTURMA : PRİVATE PROCARE ADMİN – MASAÜSTÜ CİHAZ İLE

2 thoughts on “Doğum ve ameliyat sonrası bakım

 • Esra Sultan

  Doğumuma iki hafta kaldı. Doğum sonrası emzirme duş aldırma konusunda kendime güvenemiyorum. Evde bana yardımcı olacak ekibiniz var mı?

  Yanıtla
  • Private Procare

   Merhaba Esra hanım,
   Öncelikle sizi anne adayı olduğunuz için tebrik etmek isteriz. Doğumunuz sonrasında uzman ebe personellerimiz tarafından evinizde sizi ziyaret ediyor anne ve bebek eğitimlerimizi başarıyla veriyoruz. Emzirme, duş aldırma, gaz sorunlarını giderme, uyku, masaj ve diğer ihtiyaç duyduğunuz konularda eğitimler veriyoruz. İçiniz rahat etsin her zaman yardıma hazırız! Detaylı bilgi almak için çağrı merkezimiz 0850 333 9627 den bize ulaşabilirsiniz. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dileriz.

   Yanıtla

Sende bir yorum yap