EKG - ECG (Elektrokardiyogram) nedir?

Elektrokardiyogram, her yaştan insanda yaygın olarak görülen birçok kalp problemini teşhis etmeye yardımcı olan ağrısız, invaziv olmayan bir yöntemdir. Doktorunuz aşağıdakileri belirlemek veya saptamak için bir elektrokardiyogram kullanabilir:

  • Anormal kalp ritmi (aritmiler)
  • Kalbinizdeki tıkalı veya daralmış arterler (koroner arter hastalığı) göğüs ağrısına veya kalp krizine neden oluyorsa
  • Daha önce kalp krizi geçirip geçirmediğiniz
  • Kalp pili gibi belirli kalp hastalığı tedavilerinin ne kadar iyi çalıştığı

Aşağıdaki belirti ve semptomlardan herhangi birine sahipseniz bir EKG’ye ihtiyacınız olabilir:

  • Göğüs ağrısı
  • Baş dönmesi, baş dönmesi veya kafa karışıklığı
  • Kalp çarpıntısı
  • Hızlı nabız
  • Nefes darlığı
  • Zayıflık, yorgunluk veya egzersiz yapma yeteneğinde azalma

Ailenizde kalp hastalığı öyküsü varsa, hiçbir semptomunuz olmasa bile doktorunuz tarama testi olarak bir elektrokardiyogram önerebilir. Belirtileriniz gelip gitme eğilimindeyse, standart bir EKG kaydı sırasında yakalanmayabilirler. Bu durumda doktorunuz EKG Holter ile takip etmeyi önerebilir.

sizi bilgilendirelim

ECG Holter nedir?

Holter monitörü, bir tür taşınabilir elektrokardiyogramdır (EKG). Doktor gözetiminden uzaktayken, kalbin elektriksel aktivitesini 24 saat veya daha uzun süre boyunca sürekli olarak kaydeder. EKG, kalbi değerlendirmek için kullanılan en basit ve en hızlı testlerden biridir. Elektrotlar (cilde yapışan küçük, plastik etiketler) göğüs ve karın üzerinde belirli noktalara yerleştirilir. Elektrotlar, kablolarla bir EKG makinesine bağlanır. Daha sonra kalbin elektriksel aktivitesi ölçülebilir, kaydedilebilir ve yazdırılabilir. Vücuda elektrik gönderilmez.
Kalbin elektriksel sistemi, kalbin farklı bölümlerinin kasılmasını koordine eder. Bu, kanın olması gerektiği gibi akmasını sağlar. Bir EKG, kalbin ne kadar hızlı attığını, kalp atışlarının ritmini (sabit veya düzensiz) ve elektriksel uyarıların gücünü ve zamanlamasını göstermek için kaydeder. EKG’deki değişiklikler, kalple ilgili birçok durumun işareti olabilir.

"Private Procare evde EKG ve Holter"

EKG ve Holter uygulamalarımız için dilediğiniz zaman bizden detaylı bilgi alabilirsiniz!
Dr. Mehmet Ünal
Mesul Müdür

Tansiyon holter nedir?

Tansiyon holteri, gün boyunca çeşitli ölçümler gerçekleştirerek tansiyonun hassas bir şekilde izlenmesini sağlar. Bu çoklu ölçümler, bir gün içinde ortaya çıkabilecek tüm durumlarda hastanın tansiyonunun değerlendirilmesini mümkün kılacaktır.
Varyasyonlar, kişinin istirahatte, aktivitede veya önemli bir stres durumunda olmasına bağlı olarak genellikle önemlidir. Bu muayene arteriyel hipertansiyonu doğrulamak veya antihipertansif tedavinin ayarlanmasında önemli bir role sahiptir.

TANSİYON HOLTERİNİN UYGULANMASI
Bu işlem hekim muayenesi sonrası ihtiyaç duyulması halinde uygulanmaktadır. Cihazın bağlanması için herhangi bir ön hazırlık gerektirmez, ancak cihazın kullanılacağı süre boyunca banyo veya duş almak mümkün olmayacaktır.
Cihaz üzerinde bir şişme basıncı manşeti ve cihazı bulunur ve birkaç dakika içinde uygulanabilir. Az kullanılan kola (sağ elini kullananlar için sol kola) bağlanır.
Manşon daha sonra gün boyunca alınan kan basıncı ölçümleriyle ilgili tüm verileri kaydedecek ve saklayacaktır işlem sonunda tansiyon holter cihazı hastadan çıkartılarak veriler bilgisayara aktarılır.

KAN BASINCI ÖLÇÜMLERİNİN ALINMASI
Voltaj ölçümü gece ve gündüz aralıklarla ölçüm yapan cihaz tarafından otomatik olarak kaydedilir. Manşet şişerken, kaliteli bir ölçüm elde etmek için kol düz ve hareketsiz kalmalıdır.
Kötü bir ölçüm durumunda cihaz, daha iyi sonuçların alınmasını sağlayacak ikinci bir otomatik ölçümü yapacaktır. Tedaviye başlandığında günün farklı olayları hasta tarafından not edilmelidir.
Daha sonra, cihaz tarafından alınan ölçümler temelinde gerçekleştirilecek sonuçların yorumlanmasıyla test raporu oluşturulur. Sonuçların niteliğine bağlı olarak, ilgili hekim tarafından hasta takibi ve tedavisi için farklı önlemler alınacaktır.

İstek ve beklentileriniz bizim için çok önemlidir.

Daha fazla bilgi almak için Çağrı Merkezimiz 0850 333 9627 arayabilirsiniz. EKG veya Tansiyon holter testleri için aşağıdaki formu doldurarak online olarak randevu oluşturabilirsiniz. 

Şimdi bir görüntüleme randevusu alın!