Fizyoterapi neden yapılır?

Fizyoterapi, bir yaralanma, ameliyat, hastalık veya sakatlıktan kaynaklı hareket ve işlev bozukluklarını geri kazanmaya yardımcı olan, hastayı doğrudan kendi bakımına dahil eden medikal uygulamalar bütünüdür. Ayrıca gelecekte yaralanma veya hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
Fizyoterapi ne zaman yapılmalıdır?
Fizyoterapi, aşağıdakileri etkileyen sorunlar da dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık koşullarına sahip her yaştan insan için yararlı olabilir:

  • Kemikler, eklemler ve yumuşak doku sırt ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı ve spor yaralanmaları gibi
  • Beyin veya sinir sistemi – felç, multipl skleroz (MS) veya Parkinson hastalığından kaynaklanan hareket sorunları gibi
  • Kalp ve dolaşım örneğin kalp krizinden sonra rehabilitasyon
  • Akciğerler ve solunum örneğin kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve kistik fibroz gibi
sizi bilgilendirelim

Fizyoterapistler ne yapar?

Fizyoterapi, daha fazla yaralanmayı önlemenize yardımcı olurken fiziksel aktivitenizi iyileştirebilir. Fizyoterapi, fizyoterapistler olarak adlandırılan özel olarak eğitilmiş uygulayıcılar tarafından sağlanmaktadır. Fizyoterapistler, bir yaralanma veya hastalığın yalnızca bireysel yönlerine odaklanmak yerine, vücudu bir bütün olarak ele alır.

Fizyoterapistler tarafından kullanılan ana yaklaşımlardan bazıları şunlardır:

  • Eğitim ve tavsiye; fizyoterapistler, yaralanmaları önlemeye yardımcı olmak için duruş ve doğru kaldırma veya taşıma teknikleri gibi günlük yaşamınızı etkileyebilecek şeyler hakkında genel tavsiyeler verebilir.
  • Hareket, kişiye özel egzersiz ve fiziksel aktivite tavsiyesi; genel sağlığınızı ve hareketliliğinizi iyileştirmek ve vücudunuzun belirli kısımlarını güçlendirmek için egzersizler önerilebilir
  • Manuel terapi; fizyoterapistin ağrı ve sertliği gidermek ve vücudun daha iyi hareket etmesini teşvik etmek için eğitir.

Suda yapılan egzersizler (hidroterapi veya su terapisi) gibi bazen kullanılabilecek başka teknikler de vardır.

"Private Procare evde Fizyoterapi"

Evde Fizyoterapi uygulamalarımız için dilediğiniz zaman bizden detaylı bilgi alabilirsiniz!
Ftr. Mehmet Cengiz Güneyce
Fizyoterapist

İstek ve beklentileriniz bizim için çok önemlidir.

Daha fazla bilgi almak için Çağrı Merkezimiz 0850 333 9627 arayabilirsiniz. Evde fizyoterapi için aşağıdaki formu doldurarak online olarak randevu oluşturabilirsiniz. 

Şimdi bir fizyoterapi randevusu alın!